Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za MEJ 2012

11. 10. 2012

 

Na Mistrovství Evropy odjížděli Opavští kanoisté a kajakáři s odhodláním, napravit ne úplně vydařené Mistrovství světa ve Wausau. I když se jelo opět na přírodní trati a charakter této tratě byl velice podobný s tratí v USA. Dosti široká řeka, nepříliš obtížný vodní terén, a hlavně délka tratě opět pro kajakáře kolem 110 s. Pořadatelé navíc vytyčili sice technickou, ale ne příliš obtížnou kombinaci branek a takto vytyčená trať zůstala téměř nezměněná od kvalifikačních jízd až po jízdy finálové. Proto se téměř všichni závodníci, kteří prošli kvalifikací dokázali jízdu od jízdy zlepšovat a nedocházelo  téměř k žádným nečekaným chybám favoritů, takže favorité si to takzvaně pohlídali a závodilo se tak bez nečekaných překvapení a pochybení hlavních favoritů.
Všichni Opaváci prošli úspěšně kvalifikačními boji a postoupili do semifinále. V semifinále se již našim tak nedařilo. Nejlépe se vedlo Báře Valíkové, (nyní sice Dukla, ale žije i trénuje dosud v Opavě v rámci KK Opava) ta postoupila jako jediná z našich borců do finále a to z 8. Místa. Ve finále zajela téměř bezchyby, ale stačilo to na celkové 5. Místo. V semifinále zajela téměř svoji životní jízdu i Sabka Foltysová s nešťastným štouchem zůstala o pouhých 45 setin za finálovou desítkou. Podobnou smůlu měl i Matouš Bahenský, který opět předvedl jízdu velice dynamickou ale i on se nevyvaroval jednoho doteku a to ho stálo finále a skončil jako první nepostupující na 11. Místě. Petr Binčík se také nevyvaroval chyby v podobě doteku na jedné z branek, Petr se však připravil o účast ve finále především hrubou taktickou chybou, neboť již v prvních Petrových záběrech bylo vidět, že nejede naplno. Petr po závodě sám přiznal, že jízdu chtěl jistit aby se nedopouštěl chyb. To se mu však vymstilo a je jasné, že v takovém závodě jako je MEJ a ještě k tomu v kategorii kajakářů se zkrátka musí semifinále napálit a jet na hranici svých možností. Petr se svojí opatrnou jízdou skončil nakonec na konečném 18. Místě. Dalšímu opavskému zástupci na singlu Kubovi Mrůzkovi se semifinále ale vůbec nepovedlo a na jedné z branek inkasoval 50 – ku a bylo po nadějích. Naše singlířka Bára Košárková sice trať sjela bez 50-ky, ale veliké množství smyček a vracení, znamenaly že ani ona se do finále nepodívala a skončila na 13. Místě.
Zcela jiné bylo podívání na závod hlídek, kde dokázali jak naši kajakáři, Matouš Bahenský s Petrem Binčíkem a Ondrou Hoškem , dopádlovat pro Evropské zlato. Toto zlato bylo určitě jedno z největších překvapení tohoto šampionátu, neboť ani jeden z našich kajakářů se neprobojoval do finále, takže mnozí experti hledali favority úplně jinde. Již tak velké překvapení nebyl triumf našich kajakářek, které rovněž získaly zlato ve složení Bára Valíková, Sabina Foltysová a Karolína Galušková.( Karolína v individuelním závodu zvítězila, Bára byla 5 a sabka těsně za finálovou desítkou). Medaili a to stříbrnou nakonec do Opavy přivezl i singlíř Jakub Mrůzek, který jel závod hlídek se svými kolegy Lukášem Rohanem a Markem Cepkem.